Kernwerk

Stowarzyszenie Miłośników Fortyfikacji

O nas

Jesteśmy Stowarzyszeniem skupiającym ludzi młodych, grono z naszych członków to uczniowie oraz studenci, którym nieobcy jest dalszy los fortyfikacji poznańskich. Zdając sobie sprawę z postępującej dewastacji tych historycznych obiektów, które w tak bardzo znaczący sposób wpływały na historię naszego miasta oraz nas samych, postanowiliśmy zacząć aktywnie przeciwdziałać tej smutnej tendencji. Od kwietnia 2007, wpierw jako nieformalna grupa, a obecnie jako Stowarzyszenie, kontynuujemy prace rewitalizacyjne na terenie Fortu Va, wierząc, że utworzenie na jego terenie trasy turystycznej zarówno spotka się z pozytywnym odzewem oraz zainteresowaniem, jak też i uchroni ten zabytek od zagłady.

Od momentu zainicjowania istnienia naszego środowiska, nasi członkowie brali również udział w pracach rewitalizacyjnych na terenie Rawelinu III wchodzącego w skład historycznego Fortu Winiary (obecny Park Cytadela), Furty Grobelnej (bramy wjazdowej do miasta z pierwszego pierścienia fortyfikacyjnego) oraz na terenie Fortu III.

Całość naszej działalności opieramy na zasadach wolontariatu, nie czerpiemy zysków z naszej pracy, wszystkie pieniądze zawsze 'idą' na dalsze finansowanie renowacji Fortu Va.

Drogi czytelniku, jeśli miałbyś możliwość wsparcia naszej inicjatywy i przyczynienia się do postępu prac na terenie Fortu Va, prosimy Cię bardzo o kontakt.

Poniżej przedstawiamy listę najbardziej niezbędnych na chwilę obecną rzeczy koniecznych do dalszego prowadzenia prac i kontynuowania rewitalizacji obiektu:
- usunięcie 20 m3 gruzu wywiezionego z wnętrza pomieszczeń fortecznych
- środki antykorozyjne
- piły spalinowe (na terenie fortu prowadzona jest wycinka drzew niszczących mury fortu oraz ich systemy odwadniające)
- zaprawę murarską
- młot pneumatyczny (bądź możliwość jego krótkiego wypożyczenia)
- spawarka (bądź możliwość jej krótkiego wypożyczenia)

Fort Va

Zbudowany w latach 1887-1890, przez armie pruska, jest jednym z 18 fortów wchodzacych w skład durgiego pierscienia Twierdzy Poznan i zarazem jednym z 6 fortów posrednich nowego typu. W trakcie budowy otrzymal nazwe Bonin.

Czytaj więcej...

Next

Oferta

Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem ubranym w mundur historyczny, w każdą ostatnią sobotę miesiąca (pod warunkiem, że pozostaną zniesione rządowe obostrzenia w ramach walki z covid-19 dot. muzeów), tj:
29 stycznia
26 lutego
26 marca
30 kwietnia
28 maja
25 czerwca
30 lipca
27 sierpnia
24 września
29 października
26 listopada
31 grudnia


Godziny wejść: 12:00 i 15:00.
Czas zwiedzania wynosi około jednej godziny.

Ceny biletów: 15 zł - normalny, 10 zł - ulgowy.
Specjalne zniżki dla stałych klientów, biur turystycznych oraz grup zorganizowanych.

Po uprzednim kontakcie telefonicznym (506 737 222), bądź mailowym kontakt@kernwerk.pl
Dla grup zorganizowanych (minimum 15 osób) możliwe inne dni zwiedzania.

Dodatkowo oferujemy możliwość:
✓ nocnego zwiedzania fortu,
✓ organizacji gier terenowych oraz gier lasertag (laserowy paintball),
✓ wynajmu miejsca ogniskowego,
✓ organizacji; biegów terenowych, zadań team buildingowych, mostków tybetańskich, zjazdów na linach, zawodów strzeleckich itd,
✓ organizacji imprez integracyjnych oraz imprez firmowych,
✓ wynajmu sal pod organizację uroczystości, inventów, wydarzeń,
✓ catering w pruskich kazamatach fortecznych.

Szczegółowe zapytania w zakresie oferty prosimy kierować pod adres email: kontakt@kernwerk.pl bądź telefonicznie (506 737 222).


Zapraszamy do zapoznania się  z naszą ulotką.

Galeria zdjęć

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z Fortu Va.Jeśli chcesz zobaczyć więcej zdjeć zobacz naszą galerię na Facebooku.

Dołącz do nas

Spotykamy się co kilka dni, z reguły w weekendy. Spotkania głównie spędzamy na terenie Fortu Va. Organizujemy również wyjścia zarówno na teren innych ciekawych obiektów w Poznaniu, jak też i w całej Polsce.

Zachęcamy serdecznie do udziału w naszych spotkaniach.

Jeśli chcesz do nas dołączyć daj znam znać! Powiedz nam jak się nazywasz, zostaw nam kontakt do siebie. Odezwiemy się! :)

Dane kontaktowe

Fort Va, ul. Szanieckiego, 60-681 Poznań
(naprzeciwko Poznań Plazy względem ul. Lechickiej)

Adres korespondencyjny:
os Stefana Batorego 17/15, 60-687 Poznań

KRS: 00003848060 REGON: 301738431
e-mail: kontakt@kernwerk.pl