Kernwerk

Stowarzyszenie Miłośników Fortyfikacji

O nas

Jesteśmy Stowarzyszeniem skupiającym ludzi młodych, grono z naszych członków to uczniowie oraz studenci, którym nieobcy jest dalszy los fortyfikacji poznańskich.

Czytaj więcej...

Next

Fort Va

Zbudowany w latach 1887-1890, przez armie pruska, jest jednym z 18 fortów wchodzacych w sklad durgiego pierscienia Twierdzy Poznan i zarazem jednym z 6 fortów posrednich nowego typu. W trakcie budowy otrzymal nazwe Bonin.

Otoczony jest sucha fosa o dlugosci ponad 500 metrów, glebokosci 5,5 metra i szerokosci 9 metrów, do której dostepu strzega 3 kaponiery: szyjowa i dwie czolowo-barkowe. Celem bezpiecznej komunikacji, kaopniery przeciwskarpowe zostaly polaczone z reszta pomieszczen fortecznych poterna pod fosa. W centralnej czesci fortu znajduje sie dziedziniec (majdan), a w bliskiej odleglosci od niego glówne koszary fortu. Nad koszarami, wokól dziedzinca, umiejscowiono 5 remiz artyleryjskich z dzialobitniami przeznaczonymi dla dzial kalibru 9 cm.

Wjazdu do fortu bronil blokhauz oraz most zwodzony umieszczony przed brama. W 1914r. fort zmodernizowano, przystosowujac premizy artyleryjskie do funkcji schronów pogotowia dla piechoty, sama artyleria zas zostala wyprowadzona do schronów wybudowanych na miedzypolach fortu.

Od 2007r., dzieki porozumieniu z wlascicielem obiektu, Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody "Salamandra", na terenie fortu prowadzone sa prace rewitalizacyjne majaca przyrócic fortowi jego dawny blask. Dzieki trasie turystycznej mozliwe jest zobaczenie najwazniejszych elementów fortu w czesciach nadziemnych i podziemnych. Operatorem trasy turystycznej oraz uzytkownikiem fortu jest Stowarzyszenie Milosników Fortyfikacji Kernwerk.

Oferta

Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem ubranym w mundur historyczny, od maja do września, we wszystkie soboty, niedziele i święta. Godziny wejść: 11:00, 12:30, 14:00, 15:30. Czas zwiedzania wynosi około jednej godziny.

Ceny biletów: 8 zł - normalny, 6 zł - ulgowy.
Specjalne zniżki dla stałych klientów, biur turystycznych oraz grup zorganizowanych.

Po uprzednim kontakcie telefonicznym (506 737 222), bądź mailowym kontakt@kernwerk.pl
dla grup zorganizowanych (minimum 15 osób) możliwe inne dni zwiedzania.

Dodatkowo oferujemy możliwość:
nocnego zwiedzania fortu z pochodniami,
organizacji gier terenowych oraz ASG,
ogniska z kiełbaskami,
catering w pruskich kazamatach fortecznych.


Zapraszamy do zapoznania się  z naszą ulotką.

Galeria zdjęć

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z Fortu Va.Jeśli chcesz zobaczyć więcej zdjeć zobacz naszą galerię na Facebooku.

Dołącz do nas

Spotykamy się co kilka dni, z reguły w weekendy. Spotkania głównie spędzamy na terenie Fortu Va. Organizujemy również wyjścia zarówno na teren innych ciekawych obiektów w Poznaniu, jak też i w całej Polsce.

Zachęcamy serdecznie do udziału w naszych spotkaniach.

Jeśli chcesz do nas dołączyć daj znam znać! Powiedz nam jak się nazywasz, zostaw nam kontakt do siebie. Odezwiemy się! :)

Dane kontaktowe

Fort Va, ul. Szanieckiego, 60-681 Poznań
(naprzeciwko Poznań Plazy względem ul. Lechickiej)

Adres korespondencyjny:
os Stefana Batorego 17/15, 60-687 Poznań

KRS: 00003848060 REGON: 301738431
e-mail: kontakt@kernwerk.pl