Kernwerk

Stowarzyszenie Miłośników Fortyfikacji

O nas

Jesteśmy Stowarzyszeniem skupiającym ludzi młodych, grono z naszych członków to uczniowie oraz studenci, którym nieobcy jest dalszy los fortyfikacji poznańskich.

Czytaj więcej...

Next

Fort Va

Zbudowany w latach 1887-1890, przez armie pruska, jest jednym z 18 fortów wchodzacych w sklad durgiego pierscienia Twierdzy Poznan i zarazem jednym z 6 fortów posrednich nowego typu. W trakcie budowy otrzymal nazwe Bonin.

Otoczony jest sucha fosa o dlugosci ponad 500 metrów, glebokosci 5,5 metra i szerokosci 9 metrów, do której dostepu strzega 3 kaponiery: szyjowa i dwie czolowo-barkowe. Celem bezpiecznej komunikacji, kaopniery przeciwskarpowe zostaly polaczone z reszta pomieszczen fortecznych poterna pod fosa. W centralnej czesci fortu znajduje sie dziedziniec (majdan), a w bliskiej odleglosci od niego glówne koszary fortu. Nad koszarami, wokól dziedzinca, umiejscowiono 5 remiz artyleryjskich z dzialobitniami przeznaczonymi dla dzial kalibru 9 cm.

Wjazdu do fortu bronil blokhauz oraz most zwodzony umieszczony przed brama. W 1914r. fort zmodernizowano, przystosowujac premizy artyleryjskie do funkcji schronów pogotowia dla piechoty, sama artyleria zas zostala wyprowadzona do schronów wybudowanych na miedzypolach fortu.

Od 2007r., dzieki porozumieniu z wlascicielem obiektu, Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody "Salamandra", na terenie fortu prowadzone sa prace rewitalizacyjne majaca przyrócic fortowi jego dawny blask. Dzieki trasie turystycznej mozliwe jest zobaczenie najwazniejszych elementów fortu w czesciach nadziemnych i podziemnych. Operatorem trasy turystycznej oraz uzytkownikiem fortu jest Stowarzyszenie Milosników Fortyfikacji Kernwerk.

Oferta

Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem ubranym w mundur historyczny, w każdą ostatnią sobotę miesiąca (pod warunkiem, że zostaną zniesione rządowe obostrzeżnia w ramach walki z covid-19 dot. muzeów), tj:
29 maja 2021 r.,
26 czerwca 2021 r.,
31 lipca 2021 r.,
28 sierpnia 2021 r.,
25 września 2021 r.,
30 października 2021 r.,
27 listopada 2021 r.,
25 grudnia 2021 r.


Godziny wejść: 12:00 i 15:00.
Czas zwiedzania wynosi około jednej godziny.

Ceny biletów: 10 zł - normalny, 7 zł - ulgowy.
Specjalne zniżki dla stałych klientów, biur turystycznych oraz grup zorganizowanych.

Po uprzednim kontakcie telefonicznym (506 737 222), bądź mailowym kontakt@kernwerk.pl
Dla grup zorganizowanych (minimum 15 osób) możliwe inne dni zwiedzania.

Dodatkowo oferujemy możliwość:
✓ nocnego zwiedzania fortu,
✓ organizacji gier terenowych oraz gier lasertag (laserowy paintball),
✓ wynajmu miejsca ogniskowego,
✓ organizacji; biegów terenowych, zadań team buildingowych, mostków tybetańskich, zjazdów na linach, zawodów strzeleckich itd,
✓ organizacji imprez integracyjnych oraz imprez firmowych,
✓ wynajmu sal pod organizację uroczystości, inventów, wydarzeń,
✓ catering w pruskich kazamatach fortecznych.

Szczegółowe zapytania w zakresie oferty prosimy kierować pod adres email: kontakt@kernwerk.pl bądź telefonicznie (506 737 222).


Zapraszamy do zapoznania się  z naszą ulotką.

Galeria zdjęć

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z Fortu Va.Jeśli chcesz zobaczyć więcej zdjeć zobacz naszą galerię na Facebooku.

Dołącz do nas

Spotykamy się co kilka dni, z reguły w weekendy. Spotkania głównie spędzamy na terenie Fortu Va. Organizujemy również wyjścia zarówno na teren innych ciekawych obiektów w Poznaniu, jak też i w całej Polsce.

Zachęcamy serdecznie do udziału w naszych spotkaniach.

Jeśli chcesz do nas dołączyć daj znam znać! Powiedz nam jak się nazywasz, zostaw nam kontakt do siebie. Odezwiemy się! :)

Dane kontaktowe

Fort Va, ul. Szanieckiego, 60-681 Poznań
(naprzeciwko Poznań Plazy względem ul. Lechickiej)

Adres korespondencyjny:
os Stefana Batorego 17/15, 60-687 Poznań

KRS: 00003848060 REGON: 301738431
e-mail: kontakt@kernwerk.pl